Pielęgnacja włosów – jak robić to dobrze?

Pielęgnacja włosów – jak robić to dobrze?

Włosy to niezwykle ważny element wizerunku. By uzyskać piękne, lśniące i zdrowe włosy, trzeba dbać o nie na każdym etapie pielęgnacji. Mycie, odżywianie, kondycjonowanie, fabrowanie. Te wszystkie etapy mają duży wpływ na to, co będziemy mieć na głowie – i jak będzie wyglądał efekt końcowy.

Wiele z nas boryka się z problemem przetłuszczania włosów. Sięgamy po coraz silniejsze produkty, zamiast zrobić coś zupełnie przeciwnego. Zacznij używać szamponów z delikatnymi substancjami myjącymi. Brzmi nielogicznie? Śpieszymy z wyjaśnieniem. Skóra głowy szybciej przetłuszcza się, gdy traktujemy ją zbyt silnymi detergentami i naruszamy jej naturalną barierę.  Wtedy przyspiesza produkcja sebum, a w efekcie włosy szybko stają sie tłuste.  Postaw na łagodny szampon, by pozwolić swojej skórze na regenerację i odzyskanie zdrowego stanu.

Wbrew wielu przekonaniom, powinien być to niezbędny kosmetyk w każdej łazience – odżywki do włosów to produkt nadający się do stosowania przy każdym myciu. Ich zadaniem jest kondycjonowanie włosów, a więc działanie powierzchniowe – nabłyszczanie, wygładzanie oraz ułatwianie rozczesywania. Nie ma co oczekiwać od odżywki głębokiego odżywienia czy naprawy struktury włosa. Jednak nałożenie jej to bardzo znaczący etap mycia włosów i nikt nie powinien o nim zapominać podczas rutynowej pielęgnacji.

Maska do włosów to kosmetyk o szerszym spektrum działania niż odżywka, co więcej, jest to kosmetyk, który każda kobieta – oraz przynajmniej co któryś mężczyzna – powinni mieć w swojej łazience.  Maska bowiem potrafi wniknąć w głębokie warstwy włosa, by odżywić go od środka, poprawić jego stan, a nie dać jedynie powierzchowny efekt.

Wiele farb do włosów dostępnych na rynku ma w składzie amoniak. Substancja ta czasem jest niezbędna, np. przy radykalnej zmianie koloru włosów amoniak otwiera włosowe łuski i pozwala dotrzeć pigmentom wgłąb struktury włosa. Dzięki temu możemy osiągnąć upragniony kolor, nawet jeśli jest daleki od naturalnego. Amoniak jednak jest substancją szkodliwą i jeśli nie musimy sięgać po kosmetyki, w których składzie się znajduje, lepiej tego nie róbmy.

Niech każdy kosmetyk do włosów będzie twoim przemyślanym wyborem. Zastanów się, jakie masz potrzeby i dobierz do nich produkty, które pozwolą ci uzyskać zamierzone efekty. Dbanie o włosy zaczyna się już na etapie zwykłego mycia. Nie zapominaj o żadnym drobiazgu, a twoja fryzura ci za to podziękuje.