Dżinsy dzwony, czyli klasyka, która co sezon wraca do mody

Dżinsy dzwony, czyli klasyka, która co sezon wraca do mody

Przynajmniej raz w życiu miałaś je na sobie. To, rzecz jasna, dżinsy dzwony, które pod koniec lat 90. XX wieku nosiłyśmy wszystkie. Moda na rozkloszowane nogawki co kilka sezonów wraca, więc zobacz, jak stylizujemy dzwony po ponad dwóch dekadach.

Dżins to bardzo uniwersalny materiał. Produkuje się go z włókien bawełny łączonych ze sobą skośnym splotem. Bawełna to przewieny, przyjemny materiał – co za tym idzie, dżins jest niezwykle lubianą tkaniną. Jest superwytrzymały, dzięki czemu ubrania długo nam posłużą. A kto nie chce zachować ulubionych rzeczy na zawsze? Dżins osiąga też różne odcienie w zależności od intensywności starcia na etapie produkcji. Dzięki temu wszystkie rzeczy z tej tkaniny nie wyglądają tak samo, a my możemy kombinować i wybierać to, co najbardziej nam przypada do gustu.

Pierwsze spodnie z rozkloszowaną nogawką powstały w XIX wieku jako element stroju wojskowego. Świat podbiły jednak kilkadziesiąt lat później, na przełomie lat 60 i 70 XX wieku. To wówczas dzieci-kwiaty zbuntowały się przeciwko tradycyjnym wartościom, wyrażanym także właściwym (w zamyśle eleganckim) strojem. Do dziś fotografie z pierwszego festiwalu Woodstock inspirują swobodą, nieskrępowaną wolnością i, przede wszystkim, feerią kolorów. Szerokie dzwony, powłóczyste koszule, kwiatowe motywy i długie rozpuszczone włosy to dziś nie tylko symbolika jednego z najważniejszych ruchów kontrkulturowych, ale modowy fenomen. Jego najważniejszy element, czyli dżinsy dzwony, biły rekordy popularności pod koniec XX wieku… a dziś inspiruje niejednego projektanta mody.

Dżinsyd zwony to powszechnie znany fason z charakterystyczną szeroką nogawką w kształcie kościelnego dzwonu. Przez lata elektryzował świat mody, do dziś posiada równie liczną grupę zwolenników, co przeciwników. Lubimy dzwony za ich hippisowski rodowód, kojarzony z młodością, wolnością i wielkimi ideałami. Jednocześnie dzwony to trudny – bo wymagający pewnej stylizacyjnej zręczności – fason, który nieumiejętnie zestawiony potrafi skutecznie zaburzyć proporcje figury. Wysokie i smukłe dziewczyny powinny sięgać po dzwony z wysokim stanem, który świetnie podkreśla płaski brzuch i zgrabną talię. Również kobiety o typie figury „gruszka” mogą przychylnym okiem spoglądać w kierunku dzwonów dżinsowych. Ten krój świetnie radzi sobie w maskowaniu szerokich bioder oraz zbyt masywnych nóg.

Planując strój w letnim klimacie, koniecznie weź pod uwagę szalenie popularny styl boho. A jak boho, to dżinsy dzwony będą jak znalazł! Czy to letni festiwal, spotkanie w gronie znajomych czy po prostu weekendowa randka – nie bój się sięgać po hippisowskie
inspiracje. Załóż dżinsowe dzwony z wysokim stanem do eksponującej brzuch bluzki na ramiączkach, zapleć włosy w wygodny warkocz – a bez wysiłku stworzysz niewyszukany i pełen letniej swobody look. Szukasz czegoś bardziej eleganckiego, co mogłoby się
sprawdzić choćby na luźniejszy dzień w pracy? W takim razie włóż w dżinsy dzwony koszulę w drobne kwiatowe wzory a talię przewiąż cienkim paskiem. Jeszcze tylko skórzana listonoszka oraz eleganckie czółenka, byś mogła zaprezentować światu swoją wersję
pracującej boho chic.

Dwadzieścia lat temu dżinsy dzwony nosiłyśmy wszystkie i… warto i dziś wrócić do tego lubianego przed laty fasonu. Skorzystaj z naszych inspiracji na stylizacje z dzwonami w roli głównej, a odkryjesz na nowo spodnie z szeroką nogawką.