Dlaczego warto stosować ekologiczne środki czystości?

Dlaczego warto stosować ekologiczne środki czystości?

Każdego dnia łącznie zużywamy hektolitry detergentów, tony proszków do prania oraz kilka tysięcy opakowań pozostałych środków czystości. A gdyby tak sprawić, by codzienne porządki były przyjaźniejsze środowisku? Moda na eko sprzątanie pokazuje, że to nie tylko jest możliwe, ale przede wszystkim konieczne.

Ekologiczne środki czystości już dawno przestały być niszową, eko ciekawostką. W ostatnim czasie z pewnością przynajmniej jedna twoja przyjaciółka zamieniła tradycyjne mleczko czyszczące na ocet, sodę oczyszczoną lub szare mydło. A orzechy piorące? Już dawno przestały budzić zdziwienie. Nawet w dyskontach półki z chemią gospodarczą uginają się pod ogromem ekologicznych środków czystości.

Dlaczego więc warto zmienić tradycyjną chemię na eko wersję?

Ekologiczne środki czystości są zdrowsze

Współczesność naznaczona jest problemami skórnymi. Pachnący wiosennym ogrodem płyn do mycia podłóg, zmiękczające środki do płukania tkanin czy nawet niepozorny, codziennie używany płyn do naczyń są potencjalnym źródłem podrażnień oraz reakcji alergicznych. Coraz więcej wiemy o powszechnie wykorzystywanych w produkcji chemii środkach – przede wszystkim o detergentach oraz sztucznych kompozycjach zapachowych. Niektóre z nich budzą liczne kontrowersje dotyczące bezpieczeństwa codziennego stosowania. Masz w domu alergika albo malutkie dziecko? A może ostatnio twoja skóra jest wyraźnie w gorszej kondycji? Koniecznie rozważ zmianę tradycyjnych środków czystości na ekologiczne odpowiedniki!

Ekologiczne środki czystości są przyjazne środowisku

Podczas wizyty w sklepie z chemią gospodarczą uważnie przyjrzyj się liście zakupów. Środek do mycia i konserwacji płytek, płyn do parkietów, mydło kuchenne, balsam do mycia naczyń, tabletki oraz sól do zmywarki, odkamieniacz do toalety i… wiele, wiele innych. W niejednym domu szafki przeznaczone do przechowywania chemii gospodarczej szafki po prostu nie domykają się. Ilość plastikowych, generowanych podczas codziennego sprzątania odpadów może naprawdę przyprawić o gigantycznego kaca moralnego! Opakowane w papier, szkło lub pochodzące z recyklingu tworzywa eko środki czystości generują o wiele mniej śmieci. A domowa chemia gospodarcza praktycznie w ogóle.

Ekologiczne i domowe środki czystości są po prostu tańsze

Domowe środki czystości to najlepszy sposób na ekologiczne i… ekonomiczne porządki. Większość niezbędnych do przygotowania domowej chemii gospodarczej składników znajdziesz w kuchennej szafce. To m.in. ocet, soda oczyszczona czy kwasek cytrynowy. Z ich pomocą gruntownie posprzątasz cały dom, wydając na sobotnie porządki mniej niż pięć złotych. Nie chcesz bawić się w domowego chemika? Jeszcze kilka lat temu eko środki czystości uchodziły za kosztowne, jednak wraz ze wzrostem świadomości konsumentów coraz łatwiej i taniej można kupić wyprodukowaną z poszanowaniem środowiska chemię gospodarczą. Ceny ekologicznych środków czystości często są zbliżone do cen tradycyjnej chemii domowej lub nieznacznie wyższe. W tym drugim przypadku warto jednak zwrócić uwagę, że zwykle producenci ekologicznej chemii domowej stawiają na uniwersalne produkty, z których pomocą można wysprzątać na błysk całe mieszkanie.

Ekologiczne środki czystości są… modne

Każdy powód do ograniczenia stosowania tradycyjnej chemii gospodarczej jest dobry – nawet gdy decyzja o ekologicznym sprzątaniu podyktowana jest modą. Nie da się ukryć, że obecne ekologiczne oraz domowe środki czystości cieszą się olbrzymią popularnością. Może warto podążyć za tym trendem?