Ubranie sportowe – must have w szafie każdego sportowca!

Ubranie sportowe – must have w szafie każdego sportowca!

Ubranie sportowe to część garderoby, która znajduje się w szafie każdego fana i każdej miłośniczki sportu. Do wyboru masz wiele sportowych ubrań o najróżniejszych fasonach i z najróżniejszych materiałów.

Ubranie sportowe jest niezastąpione jeśli uprawiasz sport. Jego rolą jest bycie maksymalnie wygodnym oraz funkcjonalnym. Wśród sportowej odzieży znajdziemy przede wszystkim bluzy, topy sportowe, koszulki oraz spodnie w postaci legginsów, szortów lub spodni dresowych. W liniach damskich kupimy jeszcze biustonosze sportowe, które doskonale podtrzymują biust i go amortyzują. Ubranie sportowe to także dodatki w postaci skarpetek lub bielizny termoaktywnej. Niektóre sportowe ubrania wyposażone są w szereg użytecznych funkcji, ale wszystko zależy, z jakiego materiału są wykonane. Mogą odprowadzać wilgoć, dbać o utrzymanie prawidłowej temperatury ciała albo być wiatroszczelne lub wodoodporne. Wśród tysiąca możliwości z pewnością znajdziesz ubranie sportowe, które dopasuje się do dyscypliny, którą uprawiasz.

Najbardziej popularne są ubrania sportowe wykonane z poliestru. Charakteryzują się niską ceną i są pozbawione funkcjonalności


Poliester (polimer) to syntetyczny materiał zawierający wiązania estrowe. Polimery nie występują naturalnie. Tworzy się je za pomocą chemicznych procesów, w wyniku których powstaje materiał o różnych zastosowaniach. Poliester często wykorzystywany jest to produkcji ubrań. Materiał ten charakteryzuje się sprężystością, odpornością na plamy i łatwością do zabarwiania. Niestety jest on mało estetyczny i często kojarzy się ze złą jakością.

Jeśli zależy ci na funkcjonalnym ubraniu sportowym, to musisz zainwestować w modele wykonane na przykład z polipropylenu.


Polipropylen to materiał, który jest bardzo lekki i dzięki mikrokanalików doskonale odprowadza wodę. Właśnie dlatego ubrania, które są z niego wykonane nie chłoną wilgoci. W rezultacie skóra pozostaje sucha. Z tego materiału produkowane są przeważnie sportowe bluzki, bluzy, koszulki oraz skarpety.

Innym materiałem, z którego może być zrobione ubranie sportowe jest poliamid.

Poliamid to niezwykle wytrzymały i mocny materiał. Jest dosyć sztywny, dlatego w trakcie produkcji łączony jest z innymi włóknami, aby uzyskać miękką i przyjemną w dotyku tkaninę. Materiał ten niezwykle łatwo zafarbować, dlatego ubrania z niego wykonane zazwyczaj mają intensywne barwy. Z poliamidu zrobione są zazwyczaj sportowe legginsy, koszulki lub sportowa bielizna.


Jeżeli trenujesz amatorsko lub profesjonalnie, to w twojej szafie musi się znaleźć odpowiednie ubranie sportowe. Już teraz znajdź fason i model, który pomoże ci osiągać jeszcze lepsze wyniki w trakcie ćwiczeń!