Kolczyki – eleganckie i na co dzień

Kolczyki – eleganckie i na co dzień

Kolczyki to chętnie noszony i powszechny element biżuterii. Noszone są głównie przez kobiety, ale czasem decydują się na nie także panowie. Są doskonałym dodatkiem zarówno do codziennych stylizacji jak i eleganckich kreacji.

Najczęściej mówiąc o kolczykach myślimy o kolczykach do uszu. Możemy rozróżnić kolczyki na sztyftach oraz kolczyki wiszące. Znajdziemy ten typ biżuterii w różnych wielkościach i stylach. Niektórzy preferują drobne kolczyki na sztyftach, a inni lubią duże, dobrze widoczne kolczyki wiszące. Wyróżnia się także kolczyki do piercingu, które wkładane są w inne części ciała, czyli m.in. nos, język, brwi, miejsca intymne, pępek.

Najpopularniejsze są kolczyki srebrne oraz złote. Mogą być jednak wykonane także ze stali chirurgicznej lub innych metali. Często można spotkać się z biżuterią tego typu posrebrzaną i pozłacaną. Kolczyki mogą być wykonane tylko z jednego materiału, ale czasem
są także ozdobione drogimi kamieniami lub sztucznymi.

Srebro to metal szlachetny, znany i ceniony od czasów starożytnych. Na przestrzeni wieków wykorzystywano je jako walutę, do produkcji sztućców, naczyń i wreszcie – biżuterii. Biżuteria srebrna charakteryzuje się uniwersalnością, trwałością i jest niezwykle lubiana nie tylko przez kobiety, ale również mężczyzn.

W jubilerstwie występuje wiele odmian tego szlachetnego metalu. Ze względu na stosunkowo dużą miękkość, złoto wykorzystuje się w formie stopów. W zależności od tego, z jakimi pierwsiatkami się je miesza, powstaje złoto różowe, brązowe, fioletowe, białe, a nawet niebieskie. Złoto to wyjątkowy surowiec, a akcesoria z niego wykonane zawsze pozostaną modne i wartościowe.

Stal szlachetna to rodzaj stali z której bardzo często wytwarza się biżuterię. Wykorzystywana jest w medycynie, ale także to właśnie narzędziami ze stali chirurgicznej przekłuwane są uszy i inne części ciała. Stal jubilerska jest tańsza niż srebro i hipoalergiczna, a także nie śniedzieje. Ponadto to materiał bardzo trwały i dobrej jakości.


Kamieniami określa się potocznie fragmenty skały spoistej. Wyróżniamy różne kamienie, m.in. szlachetne i półszlachetne. Kamienie często są wykorzystywane do wyrobu biżuterii. Kamieniami wykorzystywanymi w biżuterii często są m.in.: bursztyn, koral, turkus, perła, onyks. Często zamiast kamieni naturalnych do biżuterii wykorzystuje się kamienie sztuczne.

Kolczyki dodają uroku i czynią kobiece stylizacje ciekawszymi. Na co dzień kobiety często zakładają proste kolczyki, na przykład całe srebrne lub z jakimś skromnym, niedrogim kamieniem.

Na wyjątkową okazję kobiety często zakładają bardzo eleganckie kolczyki z drogimi kamieniami np. diamentami lub ze sztucznymi np. cyrkoniami. Popularne i ponadczasowe są także kolczyki z perłą wybierane zarówno na co dzień jak i na specjalne okazje.

Kolczyki to wspaniały dodatek i ozdoba. Różnorodność tego elementu biżuterii sprawia, że każda kobieta może znaleźć coś dla siebie i dopasować je do swojego gustu i stylu. Kolczyki potrafią dodać czaru i dodać charakteru nawet najprostszej stylizacji.