Jak zorganizować domowe przyjęcie?

Jak zorganizować domowe przyjęcie?

Wygląda na to, że i tegoroczny karnawał upłynie w domowym zaciszu. Jeśli jednak nie chcesz zupełnie zrezygnować choćby z namiastki towarzyskiego życia, co powiesz na kameralną domówkę?

Świąteczne spotkania, sylwester czy liczne uroczystości rodzinne. W ciągu roku nie brakuje okazji, by podjąć gości we własnym domu. Chcesz jednocześnie zadbać o uroczystą oprawę, ale przede wszystkim zachować charakter swobodnego domowego przyjęcia? To nie jest ani tak trudne, ani czasochłonne, ani kosztowne jak mogłoby się wydawać.

Zadbaj o wystrój

Wystarczy dobry pomysł oraz kilka pasujących dodatków, by zamienić zwykłą domówkę w wymarzone urodziny małej księżniczki, tropikalny azyl czy pełne przepychu przyjęcie koktajlowe. Podstawą każdego domowego przyjęcia jest elegancki obrus oraz zastawa stołowa. Ich dobór jest niezwykle prosty. Wzorzyste naczynia pasują do gładkiego i jednolitego kolorystycznie obrusu (np. śnieżnobiałego). Im bardziej klasyczna zastawa, tym bardziej strojny obrus może znaleźć się na stole. Do tego bukiet świeżych kwiatów i ponadczasowa, a wciąż efektowna dekoracja stołu gotowa.

Naczynia – niezbędne na domowym przyjęciu

Talerze i sztućce to nie jedyne naczynia, o które musisz zadbać przed zaproszeniem gości do stołu. Konieczne są także półmiski, talerze, miseczki itd., które wykorzystasz do podania posiłku. Jeżeli planujesz serwować ciasto, potrzebujesz również eleganckiej patery oraz talerzyków, na których goście będą mogli skosztować słodkości. Nie zapomnij o napojach! Podawanie na stół napoi w sklepowych opakowaniach to jedna z najczęstszych gaf początkujących organizatorek domowych przyjęć. Soki oraz napoje należy przelać do szklanego dzbanka i dopiero w takiej postaci podać na stół. Alkohol należy, rzecz jasna, podać w przeznaczonej dla danego trunku karafce.

Oświetlenie ma znaczenie

Unikaj ostrego, padającego z góry światła. O wiele przytulniejszy efekt daje delikatne, nieco przytłumione światło o ciepłej barwie. Korzystaj więc z oświetlenia bocznego i/lub postaw niedaleko stołu stylową lampę podłogową. Dobrym pomysłem jest także zapalenie świec. Wybierz jednak bezzapachowe oraz dobrej jakości (tj. niekopcące) świece.

Zaplanuj wcześniej menu

Przytulna atmosfera oraz piękne dekoracje są szalenie istotne w organizacji domowego przyjęcia, jednak jest coś o wiele, wiele ważniejszego – menu. Zaplanuj posiłki z wyprzedzeniem, koniecznie uwzględniając w jadłospisie szczególne potrzeby zaproszonych gości. Czy są wśród nich wegetarianie lub weganie? Czy któryś z gości ma alergię pokarmową lub problemy zdrowotne wymagające szczególnej diety (np. cukrzyca, celiakia itp.)? Co z posiłkami dla dzieci? Uwzględnienie potrzeb wszystkich gości jest w dobrym tonie. Pamiętaj jednak, że domówki to nie czas kulinarnych eksperymentów. Nie testuj nowych potraw oraz unikaj serwowania dań, które mogłyby wprawić gości w zakłopotanie. Należą do nich m.in. homar czy potrawy przeznaczone do spożywania pałeczkami.

Skorzystaj z usług wypożyczalni

Brakuje Ci krzeseł, stół jest za mały a domowa zastawa niekompletna? Nie musisz pędzić do sklepu na zakupy! Możesz poprosić o sąsiadkę o pożyczenie patery czy kilku krzeseł. Możesz także skorzystać z usług profesjonalnej wypożyczalni. Coraz częściej wypożyczyć można nie tylko krzesła, ale także stół, naczynia do serwowania posiłków czy odświętny obrus.