Grille – jakie są ich rodzaje?

Grille – jakie są ich rodzaje?

Wraz z pojawieniem się ciepłych dni wiele osób zaczyna grillować. Zazwyczaj sezon na grilla zaczyna się już w weekend majowy i trwa aż do jesieni. Kto nie oprze się kiełbasce z grilla lub innym specjałom? Na pewno umili to czas na działce lub w ogrodzie. Jest
to bardzo komfortowa i bezpieczna alternatywa dla ogniska. Obecnie w sklepach znajdziemy bardzo różne rodzaje grilli. Grille dzielą się na węglowe, elektryczne i gazowe.

Grille węglowe to zdecydowanie najszersza kategoria i są one najbardziej powszechne. W sklepach znajdziemy bardzo dużo modeli tego typu grilli, dlatego na pewno każdy może znaleźć coś idealnego do swoich preferencji. Najczęściej spotykane tego typu grille
mają okrągły lub prostokątny ruszt, obecnie także często z pokrywką. Znajdziemy wersje na kółkach, a także na zwykłych nogach. Zdecydowanie bardziej praktyczne są te, które mają kółka, szczególnie, że tego typu grille potrafią być bardzo ciężkie. Kupując grill warto też zwrócić uwagę na wielkość rusztu. Bardzo wygodne są także grille z bocznymi półeczkami, które pozwalają na postawienie tacek lub talerzy. Pokrywa to także bardzo funkcjonalny element. Nie musimy tak bardzo martwić się ewentualnym deszczem, a poza tym dzięki niej kontrolujemy proces smażenia. Unikamy wtedy również zapłonów tłuszczu. Nie bez wpływu na smażenie są także otwory w pokrywie, dzięki którym występuje regulacja dopływu powietrza. Wiele osób jest zdecydowanymi miłośnikami grilli węglowych i nie wyobrażają sobie zamiany go na żaden inny typ. Mimo, że często przygotowanie jedzenia na grillu zajmuje dużo czasu, to jednak warto na nie poczekać, bo jest bardzo aromatyczne, a grillowanie ma swój urok. Jakie są ceny grilli węglowych? Jeśli wystarczy nam coś prostego to można nabyć prosty model nawet za mniej niż 50 zł. Modele z półeczkami i kółkami zaczynają się już od ok. 120 zł. Bardziej zaawansowane modele można kupić nawet za ponad 1000 zł.


Grille gazowe podobne są wyglądem do grilli węglowych. Z kolei sposób ich działania przypomina kuchenkę gazową. Aby wytworzyć ciepło potrzebne do podgrzania wystarczy zapalarka, którą podpala się palnik gazowy przekręcając równocześnie pokrętło. Grille
gazowe są najczęściej większe od tych węglowych, więc potrzeba na nie trochę więcej miejsca. Są także często wyższe, co sprawia, że nie trzeba się tak schylać i przyrządzanie potraw jest bardziej wygodne. Kolejnym plusem jest to, że jedzenie szybciej się przyrządza i mamy większą kontrolę nad ogniem. Ze względu na krótszy czas przyrządzania jedzenia, grille te sprawdzą się np. podczas spotkań większą grupą. Inny plus – używanie takiego grilla kosztuje mniej niż węglowego. Jednak minusem jest to, że potrawy nie są tak aromatyczne i nie smakują tak samo. Grille gazowe są również dużo droższe niż grille węglowe i ceny najtańszych modeli zaczynają się od ok. 300 zł, ale zaawansowane modele mogą kosztować nawet 20 000 zł.


Nie masz działki ani ogrodu, ale chętnie zjadłbyś coś zrobionego na grillu? Dobrym rozwiązaniem może być grill elektryczny, którego można używać nawet w mieszkaniu lub na balkonie. Dzięki temu, że potrawy nie są przyrządzane na ogniu, nie ma takiego dymienia jak w przypadku grilli węglowych, więc jest to bezpieczne urządzenie także w pomieszczeniach. Ponadto grille elektryczne są łatwe w obsłudze i wygodne do czyszczenia. Chyba ich największym minusem jest to, że potrawy nie będą tak smaczne jak te przyrządzane na grillu węglowym. Ceny? Dość podobne jak w przypadku grilli węglowych. Można upolować najprostsze modele w formie opiekacza za ok. 100 zł, ale bardziej zaawansowane i z większą mocą mogą kosztować nawet ok. 2000 zł.

Grille to pożyteczne urządzenia, dzięki którym przyrządzimy dobre danie podczas imprezy w ogrodzie. Przy wyborze grilla warto zastanowić jakie są nasze potrzeby. Jeśli lubimy tradycyjny smak potraw z grilla i nie przeszkadza nam długi czas oczekiwania na jedzenie to powinniśmy zdecydować się na model węglowy. Grille gazowe to dobry wybór dla tych, dla których liczy się szybkość przyrządzenia i wygoda. Dla osób bez ogrodu lub lubiących nowoczesne rozwiązania najlepszą opcją może być grill elektryczny.