Witamina C w kosmetyce. Kiedy warto po nią sięgnąć?

Witamina C w kosmetyce. Kiedy warto po nią sięgnąć?

Kosmetyki z witaminą C biją rekordy popularności. Czy słusznie? Jakich efektów oczekiwać po witaminie C? A może chcesz kupić pierwsze serum z kwasem askorbinowym? Po lekturze naszego wpisu witamina C nie będzie miała przed tobą żadnych tajemnic!

Kosmetolodzy sięgają po witaminę C niemal tak często jak lekarze. Nie dziwi się fakt, że niemal każda marka lansuje linie kosmetyków do twarzy z kwasem askorbinowym. Na naszych oczach ma miejsce najprawdziwsza kosmetyczna rewolucja, ponieważ ze świecą szukać równie skutecznego i wszechstronnego składnika aktywnego jak witamina C.

Witamina C na przebarwienia

O ile piegi mają wierne fanki, to brązowe plamki oraz czerwone ślady po wypryskach raczej uchodzą za defekt kosmetyczny. Czas jednak nie tylko leczy rany, ale i rozjaśnia hiperpigmentację. Jeżeli jednak cierpliwość nie należy do twoich mocnych stron (a naturalne blednięcie przebarwień może zająć kilka miesięcy), wybierz dobre serum z witaminą C. Kwas askorbinowy zaliczany jest inhibitorów melanogenezy. Oznacza to, że reguluje nadmierne wydzielanie melaniny, której miejscowy nadmiar przybiera właśnie formę przebarwienia. Witamina C, co ważniejsze, nie tylko rozjaśnia plamy pigmentacyjne, ale przede wszystkim zapobiega powstawaniu nowych przebarwień.

Witamina C na cerę palacza

Kosmetyki z witaminą C świetnie sprawdzają się w przypadku tzw. skóry palacza. Kwas askorbinowy zaliczany jest bowiem do grupy kwasów polihydroksylowych (PHA), które korygują nieprawidłowy koloryt skóry. W krótkim czasie przywracają skórze utraconą promienność i blask, na których brak zwykle uskarżają się osoby narażone na ekspozycję na nikotynę, substancje smoliste oraz zanieczyszczone powietrze. Po rozświetlające sera i ampułki z witaminą C warto także sięgać w sezonie grzewczym, zwłaszcza jeśli mieszkasz w okolicy, gdzie większość zimowych dni mija pod znakiem smogu.

Witamina C na kruche naczynka

Witamina C świetnie sprawdza się w pielęgnacji skóry z rozszerzonymi naczynkami krwionośnymi. Stymuluje syntezę kolagenu typu I oraz typu III – głównego budulca ścian naczyń krwionośnych. W efekcie wzmacnia je, dzięki czemu są elastyczne i tym samym mniej podatne na rozszerzanie i pękanie. Kosmetyki z witaminą C nie tylko zapobiegają pajączkom, ale również zmniejszają rumień, z którym borykają się kobiety o płytko unaczynionej skórze.

Witamina C działa anti aging

Nadmiar wolnych rodników wywołuje stres oksydacyjny – jedną z przyczyn przedwczesnego starzenia. Aby mu zapobiec, należy regularnie dostarczać skórze antoksydanty. Jednym z najlepszych kosmetycznych antyoksydantów jest kwas askorbinowy, dlatego dobre serum z witaminą C to coś więcej niż zwykły kosmetyk. Warto traktować je jak długoterminową inwestycję w piękną i młodo wyglądającą skórę. Im wcześniej włączysz do codziennej pielęgnacji witaminę C, tym lepiej dla skóry. Obecnie przyjmuje się, że po kosmetyki z tym składnikiem powinny sięgać już 25-latki, ponieważ to właśnie ten wiek przyjmuje się za umowny początek starzenia się skóry.

Witamina C na trądzik

Witamina C świetnie sprawdza się jako substancja pomocnicza w walce z niedoskonałościami. Działa kojąco i przeciwzapalnie, a dodatkowo zmniejsza zaczerwienienie, dzięki czemu łagodzi przebieg trądziku. Wspomaga regenerację drobnych uszkodzeń oraz jest niezastąpiona w walce z przebarwieniami, w tym trudno gojącymi się fioletowo-sinymi śladami po wypryskach. Witamina C oczywiście nie zastąpi dobrej kuracji przeciwtrądzikowej, jednak posiadaczki cery z okazjonalnymi niedoskonałościami z pewnością zauważą pozytywny wpływ kosmetyków z witaminą C na ich skórę.

Serum, krem a może maska?

Jaki kosmetyk wybrać, kiedy drogeryjne półki uginają się pod kremami, ampułkami, maskami i wieloma innymi kosmetykami z witaminą C? Jeśli zależy ci na wysokiej zawartości kwasu askorbinowego (lub jego pochodnych), wybierz serum lub ampułkę. Posiadaczki wrażliwej i nadreaktywnej cery powinny jednak rozważyć zakup kremu. Z kolei jeśli potrzebujesz efektu wow przed randką lub ważną imprezą, wybierz maseczkę w płachcie z witaminą C. To kosmetyk, który w ciągu kilkunastu minut skutecznie rozświetli zmęczoną i pozbawioną blasku skórę.