Skuteczne sposoby na skórne przebarwienia

Skuteczne sposoby na skórne przebarwienia

Coraz więcej kobiet, szczególnie jesienią i zimą, uskarża się na nierównomierny koloryt skóry. Jak skutecznie walczyć z przebarwieniami? Poznaj sprawdzone sposoby.

Przebarwienia na twarzy są jednym z najtrudniejszych pielęgnacyjnych wyzwań. Powstają w wyniku miejscowego nadmiernego nagromadzenia się pigmentu skórnego (melaniny). Często są niechcianą pamiątką po wakacyjnym urlopie, ponieważ powstają m.in. w wyniku nadmiernej ekspozycji na słońce. Bywają wynikiem zaburzeń hormonalnych, często pojawiają się w ciąży oraz podczas menopauzy. Na powstawanie przebarwień narażone są także osoby borykające się z trądzikiem. Nieleczone lub nieprawidłowo pielęgnowane rozległe stany zapalne często pozostawiają po sobie charakterystyczne, trudne do usunięcia sino-fioletowe plamy.

Pielęgnacja skóry z przebarwieniami

Walka z przebarwieniami, choć długa i trudna, zwykle kończy się sukcesem. Ogromne znaczenie ma właściwa, oparta na stosowaniu kosmetyków rozjaśniających i wybielających pielęgnacja. Zwykle mają one w składzie substancje aktywne o udokumentowanej skuteczności w walce z hiperpigmentacją, m.in. witaminę C, witaminę B3 (niacynamid), arbutynę lub kwas azelainowy. Nie tylko rozjaśniają piegi i przebarwienia, ale także przywracają skórze blask oraz działają antyoksydacyjnie. W walce z przebarwieniami ogromne znaczenie ma także regularne stosowanie filtrów UV. To one zapewniają najskuteczniejszą ochronę przed przebarwieniami.

Peeling na przebarwienia

Jednym z podstawowych kosmetyków rozjaśniających jest peeling. Regularne złuszczanie naskórka usuwa nadmiar obumarłych komórek, dzięki czemu ujednolica koloryt skóry oraz stopniowo rozjaśnia przebarwienia. Jaki peeling wybrać? Posiadaczki wrażliwej, suchej oraz płytko unaczynionej skóry zdecydowanie powinny unikać mechanicznych peelingów ziarnistych – polecanych z kolei do tłustej i zanieczyszczonej skóry. Im bardziej wrażliwa skóra, tym delikatniejsza powinna być formuła peelingu. Doskonałym kompromisem między intensywnym a przyjaznym skórze działaniem są peelingi enzymatyczne oraz gommage. Peeling enzymatyczny zawiera w składzie wyodrębnione z ananasa i/lub papai enzymy, które rozpuszczają obumarły naskórek. Peelingi gommage wykorzystują mechaniczne właściwości celulozy, która – zupełnie jak szkolna gumka do mazania – niezwykle delikatnie ściera obumarłe komórki i zanieczyszczenia.

Zabiegi na przebarwienia

Osoby borykające się z licznymi i trudnymi do usunięcia przebarwieniami mogą szukać pomocy w gabinetach kosmetycznych. Wśród polecanych zabiegów na przebarwienia prym wiodą laseroterapia, krioterapia oraz chemiczne złuszczanie. To ostatnie szczególną popularnością cieszy się właśnie jesienią i zimą. Peeling chemiczny polega na wywołaniu poprzez działanie organicznych kwasów (kwasów AHA i kwasów BHA) kontrolowanego uszkodzenia naskórka, na które organizm reaguje wzmożoną odnową komórkową. Stosowanie kwasów AHA i BHA zwykle wiąże się to z przejściowym, choć niezwykle intensywnym zaczerwieniem i podrażnieniem skóry. Warto jednak cierpliwie przetrwać etap podrażnienia i łuszczenia, ponieważ stosunkowo szybko pojawiają się pierwsze efekty w postaci:

  • ujednolicenia kolorytu skóry
  • głębokiego oczyszczenia z zaskórników i niedoskonałości
  • wzrostu stopnia nawilżenia naskórka
  • wyraźnego odmłodzenia i rewitalizacji skóry.

Rozjaśniającą kurację zwykle przeprowadza się w serii kilku zabiegów. W jej trakcie należy bezwzględnie chronić skórę przed promieniowaniem UV.