Kosze na śmieci – o czym warto wiedzieć

Kosze na śmieci – o czym warto wiedzieć

Każdy z nas codziennie wyrzuca jakieś odpady, więc kosz na śmieci jest w każdym domu. Na rynku znajdziemy różne rodzaje koszy, różniące się ze względu na wielkość, wygląd, a także przeznaczenie. Kosze na śmieci mamy przede wszystkim w kuchni, ale także w łazience, biurze oraz niektórzy na posesji domu jednorodzinnego. Sprawdź, jakie rodzaje koszy są dostępne na rynku i jakie są ich zalety oraz wady.
Kosz na śmieci z pokrywą obrotową to jeden z bardziej popularnych typów koszy. Zazwyczaj tego typu kosze są plastikowe, a jego dobrymi cechami są m.in. niewielki koszt oraz wygoda wyrzucania śmieci. Na rynku znajdziemy wiele wielkości, którą należy dopasować do naszych potrzeb. Kosze na śmieci z pokrywą obrotową można wykorzystywać do wszelkiego rodzaju odpadów. W przypadku gdy jest to kosz na odpady spożywcze to minusem jest fakt, że każde wyrzucenie śmieci spożywczych wiąże się z dotykaniem pokrywy, która może być siedliskiem bakterii. Mimo to, niektórzy decydują się na ten zakup także w tym celu. Tego typu kosz na śmieci jest też dobry do łazienki, a także na plastik lub makulaturę.

Kosze na śmieci bezdotykowe są nie tylko wygodne, ale i higieniczne. Jak sama nazwa wskazuje, nie trzeba ich dotykać ręką, gdy chcemy coś wyrzucić. Z tego powodu doskonale sprawdzają się na śmieci spożywcze, które w koszu mogą ulec zepsuciu i tworzyć siedlisko bakterii. Takie rodzaje koszy są jednak doskonałe także do papieru lub plastiku. Jest to także dobry model do łazienki. Najczęstszy rodzaj kosza bezdotykowego to kosz na śmieci z pedałem, który umieszczony jest na dole pojemnika. W sklepach znajdziemy różne wielkości i modele. Kosze bezdotykowe mogą być wykonane m.in z plastiku, polipropylenu, metalu, a także innych tworzyw sztucznych. Często można znaleźć eleganckie modele w różnych kolorach, które niektórzy dopasowują do stylu mieszkania! Kosze mogą być ozdobione także w różne wzory, dzięki czemu staje się on także dekoracją, a nie tylko funkcjonalnym przedmiotem. Technologia idzie jednak do przodu także w temacie bezdotykowych koszy do śmieci. W sklepach można znaleźć kosze na śmieci z czujnikiem ruchu, które automatycznie otwierają pokrywę gdy staniemy obok kosza. Oczywiście nie trzeba dodawać, że takie modele więcej kosztują niż tradycyjne kosze z pedałem.

Obecnie, kiedy wiele osób segreguje śmieci, niektórzy decydują się na kilka koszy albo na specjalne kosze na śmieci z trzema komorami. W sklepach znajdziemy komplet koszy w różnych kolorach, które są przeznaczone na różne typy śmieci. Często tego typu kosze na śmieci są stawiane na zewnątrz posesji domów jednorodzinnych. Inną opcją dla osób, które segregują odpady mogą być po prostu specjalne naklejki informujące do którego pojemnika jaki rodzaj odpadów wrzucamy.
W sklepach jest też wiele koszy na śmieci bez pokrywy. Najczęściej są to kosze biuro

we, przeznaczone po prostu na makulaturę lub inne niespożywcze odpady. Kosze na makulaturę sąbardzo różnego rodzaju, znajdziemy np. plastikowe, ażurowe modele; wiklinowe czy siatkowe. Kosze na śmieci bez pokrywy czasami są jednak stosowane także w kuchni, najczęściej gdy znajdują się pod zlewem.
Na rynku jest wiele rodzajów koszy na śmieci. Ważne jest, aby dobrać je odpowiednio do naszych potrzeb i zapoznać się z różnymi możliwościami. To pozornie błahy element domu, który jednak każdy musi posiadać. Ponadto warto pamiętać, że kosze na śmieci mogą być w ciekawych kolorach i stać się ładnie wyglądającym elementem przestrzeni.