Pożegnaj na zawsze suche usta

Pożegnaj na zawsze suche usta

Suche powietrze, niska temperatura i wiatr to mieszanka wybuchowa – przynajmniej dla skóry ust, którą potrafi doprowadzić do opłakanego stanu. Jak dbać o skórę warg? Jak poradzić sobie z suchymi ustami? Jak pozbyć się boleśnie spierzchniętych ust?

Pielęgnacja ust nie jest trudna, chociaż jesienią i zimą potrafi być nie lada wyzwaniem. Wynika to ze specyficznej budowy skóry warg. W odróżnieniu od skóry twarzy jest ona niezwykle cienka, a w dodatku niemal zupełnie pozbawiona dbających o optymalne nawilżenie gruczołów łojowych. Kontakt z niesprzyjającymi czynnikami zewnętrznymi – z wiatrem, niską temperaturą i suchym powietrzem na czele – sprawia, że skóra momentalnie wysusza się, łuszczy lub nawet boleśnie pęka. Dobra pielęgnacja ust pozwala nie tylko zregenerować podrażnione, spierzchnięte i suche usta, ale przede wszystkim zapobiegać tym nieprzyjemnym dolegliwościom.

Filary skutecznej pielęgnacji ust

Pielęgnacja ust sprowadza się do czterech prostych zabiegów pielęgnacyjnych. Są nimi: nawilżanie, natłuszczanie, złuszczanie oraz masaż. Do ich przeprowadzenia nie potrzebujesz żadnych specjalistycznych kosmetyków czy akcesoriów. Często wystarczy krótki spacer do osiedlowej drogerii. Najważniejsza jest bowiem systematyczność. Dobór kosmetyków ma mniejsze znaczenie.

Nawilżanie i natłuszczanie skóry ust

Celem kosmetyków nawilżających do ust jest uzupełnienie niedoborów nawilżenia, które są wynikiem kontaktu z niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Niemal zupełnie pozbawiona gruczołów łojowych skóra nie jest w stanie poradzić sobie sama. Nawilżanie przywraca skórze utracony komfort oraz likwiduje nieprzyjemne uczucie ściągnięcia naskórka. Sprawia także, że usta wyglądają zdrowo, są ponętnie kuszące i pełne, a makijaż prezentuje się nienagannie. Natłuszczanie ma działanie ochronne. Buduje na powierzchni skóry cieniutką warstwę, która jak tarcza chroni skórę – i to zarówno przed czynnikami atmosferycznymi, jak i przedwczesną utratą nawilżenia.

Za najlepsze składniki o działaniu nawilżającym i natłuszczającym uchodzą naturalne woski (np. carnauba, kandelila), masła i olejki np. (masło shea, masło kakaowe, olej kokosowy, olej z pestek awokado). Dużą popularnością cieszy się także parafina, która szczególnie sprawdza się w sezonie jesienno-zimowym.

Złuszczanie skóry ust

Zimą wiele kobiet uskarża się na tzw. suche skórki. To nic innego jak łuszczące się fragmenty skóry. Powinnaś jednak wystrzegać się ich odrywania czy skubania, które powodują bolesne i trudno gojące się uszkodzenia naskórka. Lepszym rozwiązaniem są delikatne peelingi do ust. Nie tylko ułatwiają usunięcie nieestetycznych, łuszczących się skórek, ale dodatkowo pogłębiają naturalne zabarwienie warg oraz zwiększają wchłanialność (i tym samym efektywność) pozostałych kosmetyków pielęgnacyjnych

We własnej spiżarce znajdziesz składniki do przygotowania najprostszego na świecie domowego peelingu do ust – cukier i miód. Dokładnie je zmieszaj i nałóż na czystą szczoteczkę do ust. Następnie przez około minutę kolistymi ruchami masuj skórę. Pozostałości słodkiej mikstury możesz zmyć wodą lub… zjeść. Miód świetnie sprawdza się także w roli regenerująco-nabłyszczającej maseczki do ust. Posmaruj miodem usta, by po upływie kilkunastu minut zachwycić się aksamitnie gładką i naturalnie promienną skórą.

Pielęgnacja ust nie jest ani skomplikowana, ani kosztowna. Wystarczy kilka domowych składników, nawilżająco-natłuszczająca pomadka i regularność, by szybko i skutecznie pozbyć się suchych, spierzchniętych ust!